Zwierzyniec
Turystyka Informator adresowy
Informator adresowy - Zwierzyniecka Izba Muzealna Drukuj
Spis treści
Informator adresowy
Oświata
Opieka medyczna
Policja
Banki
Poczta
Informacja turystyczna
Biblioteki
Parafie
Stacje benzynowe
Zwierzyniecka Izba Muzealna
Wszystkie strony

Izba muzealna nieczynna z powodu remontu do końca września.


Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu
ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec
tel: 84 6872660

 

Pierwsza Izba Muzealna w Zwierzyńcu powstała we wrześniu 1987 roku po latach starań członków Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca. Szczególne zasługi w gromadzeniu zbiorów położyli Władysław Sitkowski oraz nieżyjący już Władysław Zdzioch i Jan Budzyński, który mozolnie penetrował okoliczne wsie w poszukiwaniu dawnych sprzętów domowych. Niestety, pożar domu kultury w styczniu 1996 roku strawił również i Izbę Muzealną. Przetrwały jedynie militaria.

One stały się zalążkiem reaktywowanej Izby. Dzięki grantowi z Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej (ze środków Fundacji im. Batorego) oraz wsparciu Muzeum Zamojskiego - jesienią 2001 roku udało się odtworzyć Izbę w nowej siedzibie Zwierzynieckiego Ośrodka Kultury i Rekreacji przy ul. Słowackiego 2.

Izba gromadzi pamiątki związane ze Zwierzyńcem i okolicą. Na ścianach pomieszczenia zawieszone są reprodukcje przedwojennych fotografii autorstwa Mirosława Rybickiego, przedstawiające dawny Zwierzyniec i jego mieszkańców.

W gablotach umieszczono stare banknoty i monety oraz militaria, a obok hełmy wojsk różnych rodzajów i narodowości. Szczególną uwagę zwraca oryginalny rower, wyprodukowany w 1933 roku, ciągle sprawny, należący przez dziesięciolecia do zmarłego już Wiktora Trojanowskiego.

Na środku większego pomieszczenia znajduje się model polskiego samochodu pancernego wz. 34, który swój szlak bojowy w 1939 roku zakończył właśnie w Zwierzyńcu. W mniejszym pomieszczeniu eksponowane są zbiory etnograficzne, gromadzące sprzęty gospodarstwa domowego oraz urządzenia rolnicze. Ciekawostką jest polskie radio z lat trzydziestych. W tym dziale zebrano też świadków najnowszej historii Polski lokalne sztandary z okresu PRL.

Do najcenniejszych zbiorów zwierzynieckiej Izby Muzealnej zaliczyć należy 6 oryginalnych instrumentów muzycznych, należących niegdyś do Orkiestry Dętej, która powstała w 1910 roku.

Izbę Muzealną utworzono dzięki wysiłkowi wielu ludzi, którym drogie jest ocalenie materialnego dorobku Zwierzyńca i okolic. Potrzeba ich nadal.

Na liście darczyńców, umieszczonej przy wejściu, są jeszcze wolne miejsca.

 

LISTA DARCZYŃCÓW
 • Jan Budzyński,
 • Władysław Zdzioch
 • Władysław Sitkowski
 • Tadeusz Startek
 • Joanna Tkaczyk
 • Wojciech Trojanowski
 • Marek Marcola
 • Marek Golec
 • Robert Tracz
 • Marek Petlicki
 • Adam Pawlos


 •  

  Warto zobaczyć

  Panoramy Zwierzyńca

  logo-panoramy

  Dla turysty

   

  logo_it

  Punkt Informacji Turystycznej

  ul. Słowackiego 2
  22-470 Zwierzyniec

  tel: 84 68 72 660

  zapraszamy:

  pn-pt: 8.00-16.00
  w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
  e-mail: zokir@o2.pl

   


  lozkoNoclegi

  obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


  Z A P R A S Z A M Y

  Logowanie