Zwierzyniec
"Dęby Pamięci"
"Dęby Pamięci" Drukuj
poniedziałek, 12 kwietnia 2010 13:05

Dwa "Dęby Pamięci", poświęcone ofiarom Katynia będą rosły przy Gimnazjum Publicznym w Zwierzyńcu i Szkole Podstawowej w Wywłoczce. Uroczyste sadzenie drzew odbędzie się we wtorek 13 kwietnia.

Dęby będą poświęcone miejscowym policjantom: Franciszkowi Hawrylukowi i Janowi Witiukowi. Obydwaj byli związani ze Zwierzyńcem. Córka pierwszego - Józefa Obszyńska do dzisiaj tutaj mieszka. Jan Witiuk był komendantem miejscowego komisariatu policji państwowej. "Razem z innymi jeńcami zostali wywiezieni a potem zamordowani w Twerze" - informuje dyrektor gimnazjum Jan Chochra.

 

Wtorkowa uroczystość rozpocznie się o 10.00 na placu przy gimnazjum w Zwierzyńcu, gdzie uczestnicy spotkania posadzą pierwsze drzewo. Potem przejadą do Wywłoczki, gdzie będzie rósł drugi dąb. W miejscowej szkole podstawowej odbędzie się też uroczysty apel, który przygotowali uczniowie obydwu placówek. Jedną z nich będzie Agnieszka Kimak z III klasy gimnazjum w Zwierzyńcu, która zdobyła wyróżnienie w wojewódzkim konkursie literackim "Katyń - zbrodnia bez kary".

W uroczystościach zapowiedzieli udział m.in.: Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie i Komendant Miejski z Zamościa, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz wojewódzkich i gminnych oraz młodzież.

Uroczystości w Zwierzyńcu i Wywłoczce są częścią ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy mordu polskich oficerów "Katyń... ocalić od zapomnienia".

 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie